2021-2022 Δράσεις Κοινωνικές Πολιτιστικές

Η Ρόδος για τη Ζωή 2021

«Η Ρόδος για τη Ζωή» είναι μια μη κερδοσκοπική   οργάνωση στο νησί της Ρόδου που μέσα από τις δράσεις της στοχεύει στην ευαισθητοποίηση για την έγκαιρη πρόληψη και διάγνωση του καρκίνου αλλά και στην προσφορά δωρεάν εξοπλισμού στο Γενικό Νοσοκομείο Ρόδου.

Αυτή τη χρονιά, «Η Ρόδος για τη Ζωή» θαστοχεύσει στα παιδιά και πιο συγκεκριμένα, στην αγορά θερμοκοιτίδας αεροδιακομιδών για τη μεταφορά των νεογνών, όταν αυτό είναι απαραίτητο. Παράλληλα, μετά από εισήγηση των γιατρών του ογκολογικού τμήματος του νοσοκομείου μας, «Η Ρόδος για τη Ζωή» θα προβεί σε αγορά πολυθρόνας χημειοθεραπείας.

Για 8η χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει και στηρίζει ενεργά την φιλανθρωπική οργάνωση “Η Ρόδος για τη Ζωή” . Μαθητές/τριες εθελοντικά έστησαν το δικό τους πάγκο στην πλατεία Κρεμαστής την ημέρα της παρέλασης για την επέτειο του ΟΧΙ, για να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο, να προωθήσουν την ιδέα  και να προμηθεύσουνόσους/όσες επιθυμούσαν με μπλουζάκια της οργάνωσης.