2021-2022 Γενικά Δράσεις Εκδηλώσεις Εκπαιδευτικές επισκέψεις Πολιτιστικές

Συμμετοχή μαθητριών στην εκδήλωση για τη φιλαναγνωσία και τις εφηβικές λέσχες ανάγνωσης

Την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου Παρασκευή Κουνάκη και Νίκη Ντέντα, μέλη της λέσχης φιλαναγνωσίας του σχολείου μας, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την εκδήλωση που έγινε στο βιβλιοπωλείο το Δέντρο, στην πόλη της Ρόδου, με θέμα τις εφηβικές λέσχες ανάγνωσης. Μάλιστα, με παρέμβασή τους κατά τη διάρκεια της συζήτησης αναφέρθηκαν στη λέσχη μας και στους λόγους για τους οποίους διαβάζουν λογοτεχνία. Οι μαθήτριες δηλώνουν ότι η συζήτηση ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας των λεσχών ανάγνωσης και ανέτρεξαν στο σχετικό κείμενο του Μάνου Κοντολέων, το οποίο μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Το πρώτο βιβλίο της λέσχης μας είναι «Το παιδί του Νώε» του Eric-Emmanuel Schmitt (εκδ. Opera, μετφρ. Ιωάννα Πετρίδου).