2022-23

Spread the love

1. Υλοποίηση δράσεων συμβουλευτικής,ενδυνάμωσης και εξοικείωσης μαθητών/τριων με τα θεσμικά όργανα της ευρωπαϊκής ένωσης

InfopointEU

2. Λέσχη Φιλαναγνωσίας ΓΕΛ Κρεμαστής.

3. Συμμετοχή σε διαγωνισμούς.

4. Εμπλουτισμός ταξιδιωτικού χάρτη-οδηγού για το νησί της Ρόδου σε τέσσερις γλώσσες (ελληνικά,αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά) μέσω του προγράμματος e-twinning και ενδεχόμενη συμμετοχή στο πρόγραμμα Erasmus.

Πρώτη συνάντηση με τα σχολεία-εταίρους του προγράμματος e-twinning

Συνάντηση της ομάδας e-twinning με τους εταίρους μας στην Κροατία

Συνέντευξη της ομάδας e-twinning για το περιβάλλον και τον τουρισμό

5. Βιολογικό και κοινωνικό φύλο: Μια διεπιστημονική προσέγγιση.

Δημιουργία podcast για τη δράση “Βιολογικό και Κοινωνικό Φύλο”.

Βιωματική δραστηριότητα για τη δράση ” Βιολογικό και Κοινωνικό Φύλο”.

Διαδικτυακή συνάντηση μαθητών/τριών με την νομικό κ. Παπαπαντολέων

6. Αξιοποίηση και εκσυγχρονισμός των σχολικών ψηφιακών υποδομών.

Στόχος: Αναβάθμιση του  ιστότοπου της σχολικής μονάδας  ώστε να υπάρχει δυνατότητα αλληλεπίδρασης – διάδρασης μεταξύ  των εκπαιδευτικών και των χρηστών της ιστοσελίδας.

Προστέθηκαν νέες δυνατότητες  ώστε  να μπορούν όλοι οι εκπαιδευτικοί  να αναρτούν άρθρα  στην ιστοσελίδα  (Προηγουμένως αυτή τη δυνατότητα την είχαν μόνο οι διαχειριστές):

• Στις 22/11/22 προστέθηκε η φόρμα εγγραφής μελών στην ιστοσελίδα με δυνατότητα καθορισμού ρόλων.
  • Στις 24/11/22 έγινε έναρξη εγγραφών των εκπαιδευτικών του σχολείου ως συντακτών άρθρων εκπαιδευτικών.
  • Στις 17/2/23 προστέθηκε  φόρμα επικοινωνίας (πρόσθετο) στην ιστοσελίδα του σχολείου

Για τις ανάγκες του στόχου έγιναν οι  απαιτούμενες ενδοσχολικές επιμορφώσεις  στους περισσοτέρους εκπαιδευτικούς:

• Στις 16/12/22 πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση στην ανάρτηση άρθρων της 1ης ομάδας εκπαιδευτικών.
  • στις 19/12/22 πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση στην ανάρτηση άρθρων της 2ης ομάδας εκπαιδευτικών.
  • Στις 19/12/22 συντάχθηκε το πρώτο άρθρο από εκπαιδευτικό και αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα.
  • Από τότε μέχρι σήμερα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συνεχίζουν και αναρτούν άρθρα που αφορούν στις δράσεις τους στην ιστοσελίδα του σχολείου

Στόχος: Αναβάθμιση του υλικού των φορητών υπολογιστών για τις ανάγκες των εκπαιδευτικών και μαθητών

• Από τις 11/1/23 μέχρι 17/1/23 έχουν αναβαθμιστεί 3 φορητοί υπολογιστές στους  οποίους αντικαταστάθηκε ο σκληρός δίσκος HHD με SSD, έγινε εκ νέου εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος windows 10 καθώς και διαφόρων προγραμμάτων απαραίτητων για τη λειτουργία τους

Στόχος:  Ασύρματη δικτύωση  και τοποθέτηση του σε κομβικά σημεία του σχολείου

Για να υπάρχει η καλύτερη δυνατή κάλυψη των τριών απομακρυσμένων (προκατασκευασμένων   αιθουσών) λόγω της μεγάλης απόστασης  από τον κεντρικό router προτάθηκε και δημιουργήθηκε εναέρια σύνδεση  μέσω καλωδίου  δικτύου 80 μέτρων και σύνδεση εσωτερικά με καταλλήλου κατανεμητή ασύρματου router.

Συγχρόνως τοποθετήθηκαν Wifi Extenders και Repeaters σε κομβικά σημεία του σχολείου και επεκτάθηκε το σήμα WiFi σε όλο το χώρο του σχολείου

7. Υλοποίηση δράσεων στο πλαίσιο της αδελφοποίησης με το Λύκειο Παραλιμνίου Κύπρου.

8. Συμμετοχή σε δράσεις εθελοντισμού και κοινωνικού ενδιαφέροντος.

Συμμετοχή του ΓΕΛ Κρεμαστής στην εκδήλωση της ΕΥΘΥΤΑ για την υποστήριξη θυμάτων τροχαίων ατυχημάτων.

Χριστουγεννιάτικο BAZAAR

9. Δημιουργία ομάδας αειφορίας στη σχολική μονάδα και υλοποίηση σχετικών δράσεων.

Εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας αειφορίας στο ΚΔΑΥ και στο ΔΑΝΑΕΚΚ Ρόδου

10. Υλοποίηση ενδοσχολικών επιμορφωτικών δράσεων

Επιμόρφωση για την κλιματική αλλαγή και τους περιβαλλοντικούς κινδύνους

Επιμορφωτική εκδήλωση