2021-2022 Δράσεις Επιμορφωτικές

Επιμορφωτική συνάντηση στο πλαίσιο της δράσης στη Στατιστική

Στο πλαίσιο της δράσης «Ποσοτική έρευνα για τις εξωσχολικές δραστηριότητες μαθητών/-τριών Λυκείου», είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον Κο  Λουκά Μουστάκα, Διδάσκων ΤΕΠΑΕΣ του Πανεπιστημίου Αιγαίου.  Τα παιδιά που συμμετείχαν στη δράση, σχεδίασαν και υλοποίησαν μια ποσοτική ερευνητική μελέτη, βασιζόμενη στη χρήση κατάλληλου ερωτηµατολογίου, που συντάχθηκε από τα ίδια. Αφού μοίρασαν το ερωτηματολόγιο σε αντιπροσωπευτικό δείγμα μαθητριών/-των του ΓΕΛ Κρεμαστής, κατέγραψαν τα αποτελέσματα και εφάρμοσαν περιγραφική ανάλυση. Στο πλαίσιο αυτό, παρακολούθησαν μια παρουσίαση του Κου Μουστάκα προκειμένου να βοηθηθούν στην εξαγωγή επαγωγικών στατιστικών αποτελεσμάτων της έρευνάς τους. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στην παρουσίαση, έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον για το αντικείμενο της Στατιστικής και πήραν μια πρώτη γεύση για τον τρόπο που πρέπει να μελετούν σχέσεις και να εξηγούν φαινόμενα.

Ευχαριστούμε πολύ τον Κο Μουστάκα για την επιμορφωτική συνάντηση. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες.

Κατσίλλη Μαρία

Λουκάς Κυριάκος