2021-2022 Δράσεις

Συμμετοχή μαθητών της Β’ Λυκείου στο πρόγραμμα Connect

Οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα CONNECT που στοχεύει στην προώθηση των Φυσικών Επιστημών και την εξοικείωση των μαθητών με την ερευνητική – επιστημονική διαδικασία με σκοπό να γνωρίσουν και να αναγνωρίσουν την επίδραση των επιστημών στην καθημερινή ζωή και στον κόσμο γενικότερα.

Οι μαθητές πραγματοποίησαν βιβλιογραφική και πειραματική έρευνα με θέμα « Μέτρηση διοξειδίου του άνθρακα ως τρόπος προστασίας του COVID19 σε κλειστούς χώρους».

Με τη χρήση ειδικών ανιχνευτών και του μικροελεγκτή Arduino, πραγματοποίησαν μετρήσεις στις αίθουσες του σχολείου και με βάση και τα βιβλιογραφικά στοιχεία που συγκέντρωσαν, διαμόρφωσαν μια πρόταση για τοποθέτηση καθαριστών αέρα στις σχολικές αίθουσες του ΓΕΛ Κρεμαστής, προκειμένου να περιορίζεται η διασπορά μικροβίων κατά τη διάρκεια των μαθημάτων κυρίως την περίοδο του Χειμώνα που οι χαμηλές θερμοκρασίες δεν επιτρέπουν τον καλό αερισμό των αιθουσών.

Δείτε την εργασία του προγράμματος εδώ