2021-2022 Δράσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα Εργασίες μαθητών

Ψηφιακός τουριστικός χάρης στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning

Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning οι μαθητές του Λυκείου Κρεμαστής συνεργάστηκαν με τους μαθητές του Λυκείου Γαλάτιστας Χαλκιδικής, Λυκείου Κομπότης Άρτας, 7ο Λύκειο Ηρακλείου και Λύκειο Εμπορίου Αναρράχης, που συμμετέχουν στο έργο μας και ολοκλήρωσαν το τελικό προϊόν, τον ψηφιακό τουριστικό χάρτη των περιοχών τους μεταφρασμένο σε τέσσερις γλώσσες, Ελληνικά – Αγγλικά – Γαλλικά -Γερμανικά, χρησιμοποιώντας την ψηφιακή εφαρμογή thinglink.com. Τα κείμενα, οι μεταφράσεις, το μεγαλύτερο μέρος του φωτογραφικού υλικού και τα βίντεο είναι αυθεντικά, καθώς οι ίδιοι οι μαθητές ανέλαβαν τον ρόλο του συγγραφέα, του μεταφραστή, του φωτογράφου, του συντονιστή και του ξεναγού μιλώντας στις διάφορες γλώσσες που διδάσκονται.

Δείτε τον χάρτη εδώ