2022-2023 InfopointEU Κοινωνικές Πολιτική προτεραιότητα Ε.Ε

Επίσκεψη του ΓΕΛ Κρεμαστής στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο Πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» επισκεφθήκαμε την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, για να συναντήσουμε τον κ. Χρήστο Μπάρδο, Αντιπεριφερειάρχη Πολιτισμού και Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων, και τους συνεργάτες του. Μετά από μια θερμή υποδοχή ενημερωθήκαμε για έργα και προγράμματα στην περιοχή μας που συγχρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι μαθητές/τριες μας γνώρισαν μέσω συγκεκριμένων παραδειγμάτων όλη την διαδικασία που ακολουθείται˙ από την σύλληψη της ιδέας, που είναι σύμφωνη με τις βασικές πολιτικές προτεραιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και τις στρατηγικές ανάγκες της Περιφέρειας,  την υποβολή πρότασης, την αναζήτηση εταίρων, την ελεγκτική διαδικασία μέχρι και την τελική υλοποίηση της.