2022-2023

Επίσκεψη στο τμήμα Μεσογειακών Σπουδών και παρακολούθηση ομιλίας για το Κυπριακό ζήτημα

Στο πλαίσιο των δράσεων για την αδελφοποίηση με το Λύκειο Παραλιμνίου, μία αποστολή από 57 μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας, επισκέφθηκε σήμερα το τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, προκειμένου να παρακολουθήσει ομιλία πάνω στο Κυπριακό ζήτημα από τον επίκουρο καθηγητή κ. Ιωάννη Στριμπή. Παράλληλα, έγινε ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του τμήματος και σύντομη παρουσίαση των τομέων του, από τον πρόεδρο του τμήματος κ. Ντάλη και καθηγητές του κάθε τομέα.

Η συζήτηση γύρω από το Κυπριακό που ακολούθησε μετά την ομιλία, έδωσε αφ’ ενός την ευκαιρία στους μαθητές να λύσουν κάποιες απορίες τους, αφ’ ετέρου να διαπιστώσουν ότι για την επίλυση ενός σοβαρού προβλήματος δύναται να υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις, οι οποίες μπορεί να αντιπαρατίθενται γόνιμα χωρίς να συγκρούονται.

Την αποστολή συνόδευσαν οι καθηγητές του σχολείου Αναστασία Διβάνη, Νικόλαος Κωστής και Κωνσταντίνος Πράπας.