2022-2023 InfopointEU Δράσεις Πολιτική προτεραιότητα Ε.Ε

Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων

Το σχολείο μας συμμετείχε στην «Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων» στις 27 Μαρτίου 2023.
Η Ημέρα των Ευρωπαίων Συγγραφέων είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, με επικεφαλής την Επίτροπο Gabriel, να επανασυνδέσει τις νεότερες γενιές με την ανάγνωση βιβλίων και να τις βοηθήσει να ανακαλύψουν την ποικιλομορφία της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας.
Στο πλαίσιο της ημέρας αυτής, καλεσμένη μας ήταν η συγγραφέας κα Τίτσα Πιπίνου, η οποία μεγαλόφωνα ανέγνωσε αποσπάσματα από το βιβλίο “Μικρός Πρίγκηπας” του Γάλλου συγγραφέα Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ και από το δικό της βιβλίο “Το κορίτσι του Αλεσάντρο”!
Ευχαριστούμε θερμά την κα Πιπίνου που μοιράστηκε μαζί μας την αγάπη της για τα βιβλία!
Είμαστε στην επίσημη λίστα των σχολείων που συμμετέχουν στη δράση. Πατήστε πάνω στην εικόνα.