2022-2023 e-twinning Πολιτική προτεραιότητα Ε.Ε

Συνάντηση ομάδας e-twinning με εταίρους

Την Τρίτη 21 Μαρτίου του 2023 η ομάδα e-twinning του ΓΕΛ Κρεμαστής είχε την χαρά να συναντηθεί διαδικτυακά με τα σχολεία-εταίρους του εξωτερικού και συγκεκριμένα της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Πολωνίας, της Τουρκίας, της Σερβίας και της Γαλλίας. Τα παιδιά συνομίλησαν μεταξύ τους και παρουσίασαν τις εργασίες τους πάνω στο θέμα της πολιτιστικής τους κληρονομιάς. Ήταν άλλη μία πολύ δημιουργική συνάντηση κατά την οποία τα παιδιά πήραν πρωτοβουλίες, συνεργάστηκαν αρμονικά και ένιωσαν ότι αποτελούν μέλη μιας ευρύτερης κοινότητας της οποίας τα όρια επεκτείνονται πέρα από το σχολείο τους. Αξίζει να επισημανθεί ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα στοχεύει ανάμεσα σε άλλα και στην ενίσχυση της γλωσσομάθειας, καθώς τα παιδιά συνομιλούν με συνομηλίκους τους στις γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο, αλλά και αναλαμβάνουν εργασίες τις οποίες μεταφράζουν στα αγγλικά, τα γερμανικά και τα γαλλικά. Με τους εταίρους μας ανανεώσαμε το ραντεβού για τον επόμενο μήνα!

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γιαννακιτσίδου Έφη, Καντιμοίρη Πόπη