2022-2023 InfopointEU Ανακοινώσεις

InfoPoint EU

Η Ομάδα του προγράμματος “Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” δημιούργησε σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου ένα φυσικό σημείο πληροφόρησης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, το “InfoPoint EU, προκειμένου να ενημερωθεί η εκπαιδευτική κοινότητα. Αναρτήθηκαν βασικές πληροφορίες για την ΕΕ, τα αποτελέσματα των δράσεων της Ομάδας και πληροφορίες επικαιρότητας που ανανεώνονταν εβδομαδιαίως. Αξιοποιήθηκε ως χώρος ανοικτός στο κοινό την Ημέρα της Ευρώπης αλλά και ως χώρος βιωματικής μάθησης, καθώς εκεί διοργανώθηκαν κουίζ γνώσεων με όλα τα τμήματα του σχολείου.

Η Ομάδα μας, δημιούργησε και ψηφιακό σημείο πληροφόρησης ΕΕ σε δημοφιλές μέσο κοινωνικής δικτύωσης, στο Instagram, το epas_gelkremastis

Σκανάρετε εδώ για να μας ακολουθήσετε.