2023-2024 Ανακοινώσεις Δράσεις Εκπαιδευτικές επισκέψεις Επιμορφωτικές

Εκπαιδευτικό ταξίδι του ΓΕΛ Κρεμαστής στην Πολωνία με το πρόγραμμα e-twinning

Ολοκληρώθηκε επιτυχώς στις 14 Απριλίου 2024 το εκπαιδευτικό ταξίδι που διοργάνωσε το ΓΕΛ Κρεμαστής σττην Πολωνία κατόπιν πρόσκλησης από το IV Liceum Ogólnokształcące im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego της πόλης Zielona Góra, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος e-twinning στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας για τρίτη συνεχή σχολική χρονιά με υπεύθυνη καθηγήτρια της κα Ευθυμία Γιαννακιτσίδου. 23 μαθήτριες και μαθητές και από τις τρεις τάξεις, από τις 8 έως τις 11 Απριλίου παρουσίασαν τις εργασίες τους στους συμμαθητές-εταίρους τους προγράμματος με θέμα τον πολιτισμό της Ρόδου και της Ελλάδας και παρακολούθησαν αντίστοιχα τις παρουσιάσεις των εργασιών των εταίρων. Παράλληλα, μέσα από ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα περιηγήσεων γνώρισαν την κουλτούρα και την ιστορία της πόλης και της ευρύτερης περιοχής (Lubusz), ενώ μέσα από την αλληλεπίδραση με τους συμμαθητές τους γνώρισαν το εκπαιδευτικό σύστημα της Πολωνίας, καλλιέργησαν τις κοινωνικές τους δεξιότητες και διασκέδασαν. Το ταξίδι τους ολοκληρώθηκε με διήμερη παραμονή στο Βερολίνο όπου τα παιδιά ξεναγήθηκαν στην πόλη και γνώρισαν τα σημαντικότερα μνημεία της και την πλούσια ιστορία της.
Συνοδοί καθηγητές|τριες: Δημήτρης Γρηγοριάδης, Ευθυμία Γιαννακιτσίδου, Ελένη Χρονοπούλου.