2021-2022 Δράσεις Κοινωνικές

Ενημερωτική συνάντηση με θέμα: “Παιδιά με άγχος-Γονείς σε σύγχυση”

Spread the love

Το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου στο Πνευματικό Κέντρο Κρεμαστής πραγματοποιήθηκε μια ακόμη δράση του Σχολείου μας! Ο προσκεκλημένος από το Κέντρο Πρόληψης Δίοδος κ.Σπύρος Στογιάννης ανέπτυξε πτυχές και παραμέτρους σχετικά με το φλέγον και επίκαιρο ζήτημα του άγχους των εφήβων και την στάση -αντιμετώπισή του από την πλευρά των γονέων. Η διαλογική συζήτηση που ακολούθησε με τις ερωτήσεις αλλά και την κατάθεση εμπειριών από τους πολυπληθείς γονείς κατέδειξε ότι το ζήτημα απασχολεί την συντριπτική πλειοψηφία των γονέων των μαθητών-μαθητριών. Ο κ. Στογιάννης με την επιστημονική του γνώση και την σχετική εμπειρία συνεισέφερε στοιχεία που θα είναι χρήσιμα σε όλους τους γονείς.

Το Σχολείο μας θα συνεχίσει να πραγματοποιεί αντίστοιχες δράσεις πιστεύοντας ότι μέσα από αυτές οι γονείς μπορούν να βελτιώνονται στην αντιμετώπιση κρίσεων αλλά και οι μαθήτριες/μαθητές να γίνονται καλύτεροι.

Υπεύθυνοι καθηγητές/τριες:

Καμπουράκη Αντωνία

Χαραλάμπους Αναστασία

Τσαρούχας Γεώργιος

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

Κατεβάστε εδώ την παρουσίαση της συνάντησης