2022-2023 Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης Ρόδου

Την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης Δήμου Ρόδου. Συγκεκριμένα τα τμήματα Β3 και Β4 στο πλαίσιο του μαθήματος «Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία» συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γιατί υπάρχει η τέχνη;». Επιπρόσθετα, οι μαθητές/-τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ιστορικό ντοκιμαντέρ  «Αυτοί που τόλμησαν» του Γιώργου Τζεδάκη, και να συνομιλήσουν με τον δημιουργό.

Ευχαριστούμε την υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων κ. Βαλασία Μυλωνά, για τη θερμή υποδοχή, ξενάγηση και φιλοξενία στον χώρο του Μουσείου. Ευχαριστούμε επίσης τον κ. Γιώργο Τζεδάκη για την ευκαιρία που έδωσε στους μαθητές να γνωρίσουν το έργο του και να διατυπώσουν τις απορίες και τις σκέψεις τους.