Ανακοινώσεις

Πρακτικό επιλογής τουριστικού γραφείου για την επίσκεψη στο ευρωκοινοβούλιο μέσω του προγράμματος Euroscola

Στην Κρεμαστή σήμερα Τετάρτη  11 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 14.00  στο γραφείο του ΓΕΛ Κρεμαστής, συνεδρίασε μετά από πρόσκληση του προέδρου της η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την επίσκεψη στο ευρωκοινοβούλιο μέσω του προγράμματος Euroscola 13 μαθητών/ριών και δύο (2) εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Κρεμαστής και ίδιου αριθμού από το 1ο ΓΕΛ Μετσόβου. Η μετακίνηση πραγματοποιείται σύμφωνα με το άρθρο 5 της  με Αριθμ. 20883 /ΓΔ4/12-02-2020  ΥΑ (Β 456) .  Η επιτροπή συγκροτήθηκε με την αριθμ. 10/09-10-2023 πράξη του Διευθυντή του Λυκείου σύμφωνα με την παρ. 2, αρθ. 14 της παραπάνω ΥΑ.

Η επιτροπή αποτελείται από τους/τις:

1. Γρηγοριάδη Δημήτριο, Διευθυντή του ΓΕΛ Κρεμαστής ως πρόεδρο
    2. Σοκολάκη Ελένη, διευθύντρια του 1ου ΓΕΛ Μετσόβου, συνοδού στην εκδρομή
    3. Διβάνη Αναστασία , του ΓΕΛ Κρεμαστής, συνοδού της εκδρομής
    4α. Κουκιά Χρήστο, εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του ΓΕΛ Κρεμαστής

4β. Ταλάρη Χρυσούλα, εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του  1ου ΓΕΛ Μετσόβου Οι εκπρόσωποι των δύο Συλλόγων εκπροσωπούνται με μία (1) ψήφο

5α. Τόδη Λουΐζα  εκπρόσωπο του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου 10υ ΓΕΛ Μετσόβου

5β. Μοσκιού Δέσποινα, εκπρόσωπο του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου ΓΕΛ Κρεμαστής

Οι εκπρόσωπο του  15μελών είναι χωρίς δικαίωμα ψήφου

Διαπιστώθηκε η ύπαρξη δύο (2) μόνο προσφορών που κατατέθηκαν  εμπρόθεσμα. Συγκεκριμένα οι προσφορές ήταν από

1. TEMPIHOLIDAYS
  2. TRAVEL GENIUS

Παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχαν τουλάχιστον τρεις προσφορές, η επιτροπή λόγω του στενού χρονικού περιθωρίου, αποφάσισε να αξιολογήσει τις δύο αυτές προσφορές και ομόφωνα αποφάσισε ότι καλύτερη προσφορά ποιοτικά και οικονομικά είναι αυτή του πρακτορείου TEMPIHOLIDAYS, για τους παρακάτω λόγους:

1. Στην προσφορά του δεύτερου πρακτορείου, τα δρομολόγια για τα δύο Λύκεια δεν είναι συγχρονισμένα με αποτέλεσμα να χάνονται πολλές ώρες. Συγκεκριμένα η άφιξη στη Στουτγάρδη για το ΓΕΛ Κρεμαστής είναι στις 11.15 π.μ. ενώ για το ΓΕΛ Μετσόβου στις 19.00.
  2. Στην ίδια προσφορά, η επιστροφή των δύο σχολείων είναι από διαφορετικά αεροδρόμια
  3. Το δεύτερο πρακτορείο βάζει ως όρο για την έκδοση εισιτηρίων, την προκαταβολή ποσού, πράγμα που δεν είναι δυνατόν καθώς η εκταμίευση θα γίνει μετά την επίσκεψη.
  4. Το επιλεγέν πρακτορείο προσφέρει τέσσερις (4) εκδρομές (Χαϊδελβέργη, Φρανκφούρτη, Στρασβούργο, Κολμάρ και κρασοχώρια της Αλσατίας   ενώ το δεύτερο μόνο μία (1) στη Χαϊδελβέργη και ένα city tour.
  5. Στη τιμή του δεύτερου πρακτορείου δεν περιλαμβάνεται ο φόρος διαμονής.
  6. Το πρώτο πρακτορείο προσφέρει συνοδό- ξεναγό σύμφωνα με την προκήρυξη και ενημερωτικά έντυπα ενώ το δεύτερο όχι.
  7. Το δεύτερο πρακτορείο δεν αναφέρει ρητά την ύπαρξη πούλμαν για όλες τις μετακινήσεις στο εξωτερικό πράγμα που κάνει το πρώτο πρακτορείο.
  8. Η μικρή διαφορά στην οικονομική προσφορά υπέρ του δεύτερου πρακτορείου δεν αντισταθμίζει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της πρώτης προσφοράς.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                                        ΤΑ ΜΕΛΗ

ΔΗΜ. ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ