2023-2024 InfopointEU Δράσεις Εκπαιδευτικά προγράμματα Εκστρατεία αξίας Ε.Ε Πολιτική προτεραιότητα Ε.Ε

Συμμετοχή στο πρόγραμμα “Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” (EPAS) για 2η χρονιά

Το σχολείο μας, μετά την επιτυχημένη περσινή παρουσία του,  επιλέχθηκε και φέτος να συμμετάσχει στο πρόγραμμα “Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” (EPAS). Με την συμμετοχή μας, το σχολείο μας γίνεται μέρος της μεγάλης οικογένειας του δικτύου EPAS σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση και το Ηνωμένο Βασίλειο. Ο βασικός σκοπός του προγράμματος είναι να βοηθήσει τους συμμετέχοντες μαθητές/τριες και καθηγητές/τριες να εμπλουτίσουν τη γνώση τους γύρω από τη λειτουργία της δημοκρατικής διαδικασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με επίκεντρο το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και τις αξίες της ΕΕ. Απώτερος κεντρικός στόχος του προγράμματος είναι η εμπέδωση της έννοιας της ενεργού πολιτειότητας στους συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες, αλλά και ευρύτερα –μέσω της διάχυσης των δράσεων– σε όσο το δυνατό περισσότερους συμπολίτες μας. Η δημοκρατία στην Ευρωπαϊκή Ένωση χρειάζεται τη συμμετοχή όλων μας. Αυτό είναι το κεντρικό μήνυμα του προγράμματος, ιδιαίτερα κατά τη φετινή χρονιά που συμπίπτει με τις επόμενες Ευρωπαϊκές εκλογές στις 9 Ιουνίου 2024.