2023-2024 Δράσεις

Πρώτη συνάντηση του ομίλου Αστρονομίας για το πρόγραμμα UniversAll του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η πρώτη συνάντηση του ομίλου Αστρονομίας που ιδρύθηκε πρόσφατα στο σχολείο μας. Σκοπός του ομίλου είναι η συμμετοχή των μαθητών μας στο πρόγραμμα «UniversALL: μαθήματα αστρονομίας για μαθητές ακριτικών περιοχών».

Στο πλαίσιο του προγράμματος, ερευνητές του εθνικού αστεροσκοπείου προσφέρουν διαλέξεις μέσω διαδικτύου πάνω σε όλο το φάσμα των θεμάτων της Αστρονομίας και της Αστροφυσικής, αποκλειστικά για μαθητές της Δωδεκανήσου.

Η πρώτη συνάντηση είχε εισαγωγικό χαρακτήρα: Συγκεκριμένα, ο κ. Αλέξανδρος Χιωτέλλης μας έκανε μία γενική επισκόπηση των θεματικών ενοτήτων που θα καλυφθούν.

Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται κάθε δεύτερη Πέμπτη στο σχολείο, μετά το πέρας των μαθημάτων και στον όμιλο συμμετέχουν 9 μαθητές.