Δύο ευρωπαϊκές ετικέτες ποιότητας eTwinning στο ΓΕΛ Κρεμαστής!

Το σχολείο μας βραβεύεται φέτος για πρώτη φορά με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας e-twinning για δύο εκπαιδευτικά προγράμματα που πραγματοποιήθηκαν με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Γιαννακιτσίδου Έφη και Καντιμοίρη Πόπη κατά την σχολική χρονιά 2022-2023 με τίτλο «Εμπλουτισμός του ψηφιακού ταξιδιωτικού τοπικού χάρτη – οδηγού σε τέσσερις διαφορετικές γλώσσες»  και «Dir Po Mistu». Τα έργα στα οποία απονέμεται η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης (CSS) του eTwinning είναι εκείνα με την υψηλότερη κατάταξη μεταξύ εκείνων που έλαβαν την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας. Τα έργα αυτά παρουσιάζουν παραδείγματα επιτυχημένης ευρωπαϊκής συνεργασίας. Συγκεκριμένα το σχολείο μας είχε την τύχη να συνεργαστεί με σχολεία της Ιταλίας, Γαλλίας, Πολωνίας, Σερβίας και Τουρκίας. Η διάκριση αυτή πιστοποιεί το επίπεδο σπουδών που παρέχεται, καθώς και την ποιοτική και καινοτόμο εργασία των εκπαιδευτικών στο πλαίσιο μιας ευρωπαϊκής συνεργασίας. Σημειώνεται πως τα κριτήρια αξιολόγησης των έργων που υποβάλλονται είναι:

• Συνεργασία μεταξύ των σχολείων-εταίρων
  • Χρήση ΤΠΕ
  • Παιδαγωγική καινοτομία
  • Ενσωμάτωση του αναλυτικού προγράμματος
  • Αποτελέσματα και διάδοση

Πρόκειται λοιπόν για ένα μοναδικό επίτευγμα καθώς η εργασία των μαθητών, των καθηγητριών και του σχολείου αναγνωρίζεται στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο. Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τα παιδιά που συνεργάστηκαν άψογα με τις υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος, τον Διευθυντή του σχολείου μας κο Γρηγοριάδη Δημήτρη, καθώς και το σύλλογο καθηγητών του σχολείου μας για την πολύτιμη στήριξη!