Κυκλική Οικονομία στην πράξη – ολοκλήρωση προγράμματος

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το εξωσχολικό επιμορφωτικό πρόγραμμα ” Κυκλική οικονομία στην πράξη”. Οι μαθητές/μαθήτριες που συμμετείχαν γνώρισαν τις βασικές αρχές της κυκλικής οικονομίας, της βιώσιμης ανάπτυξης και της ανακύκλωσης/εξοικονόμησης πόρων. Έμαθαν, διασκέδασαν και δημιούργησαν το δικό τους business plan!  Η εικονική επιχείρηση που σχεδίασαν τα παιδιά ονομάζεται Re-fabric και το σλόγκαν της εταιρείας είναι ” ΥφασΜΕΝΩ“. Πρόκειται για μια επιχείρηση συλλογής, επαναχρησιμοποίησης και μεταποίησης ρούχων και υφασμάτων. Για την προώθηση της επιχείρησης, οι μαθητές/μαθήτριες δημιούργησαν λογότυπο, αφίσα και ραδιοφωνικό σποτ. Επίσης, παρουσιάσαμε την ιδέα μας και στα υπόλοιπα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και είχαμε την ευκαιρία να δούμε και τις δικές τους προτάσεις.

Πάνω η αφίσα και κάτω το ραδιοφωνικό σποτ!