2021-2022 Εκδηλώσεις

Επέτειος του Πολυτεχνείου

Ημέρα μνήμης η σημερινή, 47 χρόνια από την κορύφωση της φοιτητικής εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1973 ενάντια στην Απριλιανή δικτατορία. Στο σχολείο μας σήμερα πραγματοποιήθηκαν στις αίθουσες των τμημάτων εορταστικά αφιερώματα στο πλαίσιο της 47ης επετείου της 17 Νοέμβρη τα οποία παρακολούθησε το σύνολο των μαθητών. Μέσω παρουσιάσεων και βίντεο , τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου. Ακούστηκαν τραγούδια, ηχητικά ντοκουμέντα και οι μαθητές είδαν πρωτοσέλιδα των εφημερίδων της εποχής. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση στην οποία λύθηκαν απορίες και εκφράστηκαν οι απόψεις των μαθητών.

Συμπερασματικά το μήνυμα της ημέρας είναι ότι το Πολυτεχνείο και η εξέγερση των φοιτητών αποτελεί πρότυπο ασυμβίβαστου αγώνα για ειρήνη, ουσιαστική δημοκρατία, κοινωνική δικαιοσύνη, μόρφωση για όλους , πολιτισμό, ανεκτικότητα ,ανθρωπιά και σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση:

Φωτογραφικό υλικό από το κ. Μιχαήλ Βασιλώτο