2023-2024 e-twinning Ανακοινώσεις Δράσεις Εκδηλώσεις

Ενημερωτική εκδήλωση για τα Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και τον HPV.

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο ΓΕΛ Κρεμαστής ενημερωτική εκδήλωση με θέμα “Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα – Κονδυλώματα (HPV)”. Η ενημέρωση απευθυνόταν σε μαθητές και μαθητριες της Α’ και Β’ τάξης και οργανώθηκε σε συνεργασία με την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία – Παράρτημα Ρόδου. Ομιλήτρια ήταν η γυναικολόγος – μαιευτήρας Αγγελίδου Ειρήνη, η οποία ενημέρωσε λεπτομερώς τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας για τους τρόπους μετάδοσης, αντιμετώπισης και κυρίως πρόληψης των Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενων Νοσημάτων, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στα κονδυλώματα από τον HPV. Οι μαθητές/τριες επέδειξαν εξαιρετική συμπεριφορά, παρακολουθώντας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση. Στο τέλος συζήτησαν με τη γιατρό, εκφράζοντας τους προβληματισμούς τους σχετικά με το θέμα. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Αγγελίδου και την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία για την ευκαιρία που παρείχαν στους μαθητές και στις μαθήτριές μας να ενημερωθούν για ένα τόσο σημαντικό για τη ζωή τους θέμα.