2021-2022 Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Εκπαιδευτική περιήγηση στο Μανδράκι και στο Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας

Στις 3 Δεκεμβρίου 2021 οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Ιστορίας και Μαθηματικών της Γ΄ Λυκείου ξεναγήθηκαν στην διαδρομή των κτηρίων της εποχής της Ιταλοκρατίας στο Μανδράκι και στο Μουσείο Αρχαίας Τεχνολογίας αντίστοιχα. Τα παιδιά των τμημάτων της Ιστορίας είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν βιωματικά την διδακτική ενότητα της αποικιοκρατίας και να γνωρίσουν τα κτήρια της πόλης τους μέσα από την παρουσίαση της επαγγελματία ξεναγού κ. Χατζηνικόλα, ενώ τα παιδιά των τμημάτων των Μαθηματικών διαπίστωσαν μέσα από τα εντυπωσιακά εκθέματα του Μουσείου Αρχαίας Τεχνολογίας την αναγκαιότητα της επιστήμης των Μαθηματικών στην καθημερινή ζωή και πράξη.  Η δράση αυτή ήταν επίσης μια καλή ευκαιρία για τα παιδιά της Γ΄ Λυκείου να χαλαρώσουν από την καθημερινή πίεση του δύσκολου προγράμματος που ακολουθούν και να απολαύσουν ένα πρωινό στην πόλη τους με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους.

Συνοδοί καθηγητές: Βαφείδης Γεώργιος, Καμπουράκη Αντωνία, Χαραλάμπους Αναστασία, Χατζηνικόλα Τσαμπίκα, Χρονοπούλου Ελένη.